Navigation

Member Login



Home Racing Archive 2006 Racing

2006 RACING ARCHIVE


Race results are posted chronologically. Different series are color coded for easy identification. They are Lake Auman, One Design, First Timer's, Lake Sequoia, Sequoia Cup and the Commodore's Cup races.

Special Thanks to all of the volunteers on the Committee Boats and Safety Boats from all the sailing racers. Without your support these races could not occur. Thank You .




Commodore's Cup Race 3 Lake Auman October 29
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 52.32 50.70 Mariner 19 103.2 1
2 Ray Taylor 52.52 58.00 Hunter 216 93.3 2
3 Bob Fewkes NDF NDF Hunter 212 90.6 DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Linda Tableman, JoAnn Erickson Jerry Snee, Ron Dunning  

 Back to Top

 
Sequoia Cup (Non-handicap) Lake Sequoia October 21
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 38.07 n/a Force 5 98.1 1
2 Tom Wetsel 45.27 n/a Catalina 22 98.4 2
3 Wayne Burris 50.43 n/a Catalina 22 98.4 3
4 George Temple 56.42 n/a Catalina 22 98.4 4
5 Frank Krohn Unrecorded n/a Rebel D/S 96.2 5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Jack Joraleman, Mary Willetts, Mary Ellen Krohn, Chuck Ridenour N/A  

 Back to Top

 
 Sunfish Class Race 4 Lake Auman October 14
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Rob Fewkes (Guest) 28.18        
2 Bob Fewkes 28.51        
3 Paul Kirst 29.22        
4 Gerhart Hergenhahn 30.38        
5 Mary Anne Fewkes DNF        
  Wind Speed Safety Boats Committee Boat  
  4-12 mph Linda Tableman, Phyllis Hergenhahn, Don Pollard, Don Hauck Blaine Rowland, George Habicht, Nancy Kling, JoAnn Erickson  

 Back to Top

 
 Sunfish Class Race 4 Lake Auman October 14
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 24.46        
2 Rob Fewkes (Guest) 25.06        
3 Paul Kirst 25.10        
4 Gerhart Hergenhahn 27.09        
5 Mary Anne Fewkes 30.01        
  Wind Speed Safety Boats Committee Boat  
  4-12 mph Linda Tableman, Phyllis Hergenhahn, Don Pollard, Don Hauck Blaine Rowland, George Habicht, Nancy Kling, JoAnn Erickson  

 Back to Top

 
Fall Series Race 5 Lake Auman September 30
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 31.18 31.10 Sunfish 100.3 4
2 Ray Taylor 28.98 32.00 Hunter 216 90.6 1
3 Bruce Keyser 34.05 33.00 Mariner 19 103.2 5
4 Barry Guthrie 30.47 33.30 Flying Scott 91.6 3
5 Gerhard Hergenhahn 34.73 34.60 Sunfish 100.3 6
6 Dan Blue 30.17 36.60 J-22 82.5 2
7 Mary Anne Fewkes 36.92 36.80 Sunfish 100.3 8
8 Ed Steelman 34.95 38.60 Hunter 216 90.6 7
9 Dale Erickson 35.27 44.90 Gloucester 100.8 9
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, George Habicht, Gus Gustafson, JoAnn Erickson Terry Card, Don & Stevie Pollard  

 Back to Top

 
Fall Series Race 4 Lake Auman September 30
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ray Taylor 29.08 32.10 Hunter 216 90.6 2
2 Bruce Keyser 33.37 32.30 Mariner 19 103.2 7
3 Barry Guthrie 30.22 32.50 Flying Scott 91.6 4
4 Bill Mamel 28.83 33.00 Highlander 87.3 1
5 Gerhard Hergenhahn 33.35 33.30 Sunfish 100.3 6
6 Mary Anne Fewkes 34.20 34.10 Sunfish 100.3 8
7 Bob Fewkes 35.08 35.00 Sunfish 100.3 9
8 Ed Steelman 33.42 35.80 Hunter 216 90.6 5
9 Dan Blue 30.10 36.50 J-22 82.5 3
10 Dale Erickson 43.27 42.90 Gloucester 100.8 10
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, George Habicht, Gus Gustafson, JoAnn Erickson Terry Card, Don & Stevie Pollard  

 Back to Top

 
Fall Series Race 2 Lake Sequoia September 23
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Wayne Burris 23.27 24.16 Catalina 22 96.3 1
2 Bob Haan 24.60 24.75 Flying Jr. 99.4 2
3 George Temple 27.00 28.04 Catalina 22 96.3 3
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Paul & Kathy Kirst, Jack Joraleman Lake Sequoia Patrol Boat  

 Back to Top

 
Fall Series Race 3 Lake Auman September 16
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ray Taylor 30.73 33.92 Hunter 216 90.6 1
2 Bruce Keyser 39.53 38.30 Mariner 19 103.2 4
3 Bob Fewkes 38.77 38.65 Sunfish 100.3 3
4 Dan Blue 32.13 38.94 J-22 82.5 2
5 Gerhard Hergenhahn 40.42 40.30 Sunfish 100.3 5
6 Paul Kirst 40.82 40.69 Sunfish 100.3 6
7 Mary Anne Fewkes 41.10 40.97 Sunfish 100.3 7
8 Dale Erickson 45.00 44.64 Gloucester 100.8 8
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Al Daniels, Dot MacDonald, JoAnn Erickson Jim & Pat Mark, Bill & Mary Price  

 Back to Top

 
Fall Series Race 1 Lake Sequoia September 9
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Tom Wetsel 44.03 44.75 Catalina 22 98.4 2
2 Guest of Temple 50.37 51.19 Catalina 22 98.4 3
3 Wayne Burris 54.38 55.26 Catalina 22 98.4 4
4 Bob Haan 55.12 56.24 Flying Jr. 98.0 5
5 Frank Krohn DNF DNF Rebel D/S 96.2 DNF
DSQ Paul Kirst 42.30 43.32 Force 5 98.1 1
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 Deb Temple & Guest, Mary E. Krohn, Jack Joralman None  

 Back to Top

 
Fall Series Race 2 Lake Auman September 2
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 47.38 45.91 Mariner 19 103.2 1
2 Mary Anne Fewkes 47.77 46.42 Sunfish 102.9 2
3 Paul Kirst 48.10 46.74 Sunfish 102.9 3
4 Bob Fewkes 50.40 48.95 Sunfish 102.9 4
5 Gerhard Hergenhahn 52.30 50.82 Sunfish 102.9 5
6 Ed Steelman 57.73 62.68 Hunter 216 92.1 6
7 Dale Erickson 64.70 63.93 Gloucster 20 101.2 7
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Bill Mamel, Bob Williams, Nancy Shereda, JoAnn Erickson Linda Tableman, Phyllis Hergenhahn, Jim and Pat Mark  

 Back to Top

 
Fall Series Race 1 Lake Auman September 2
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 38.13 38.01 Sunfish 100.3 2
2 Paul Kirst 38.15 38.03 Sunfish 100.3 3
3 Ed. Steelman 35.35 39.02 Hunter 216 90.6 1
4 Bruce Keyser 40.85 39.58 Mariner 19 103.2 4
5 Gerhard Hergenhahn 41.45 41.23 Sunfish 100.3 5
6 Mary Anne Fewkes 41.85 41.72 Sunfish 100.3 6
7 Dale Erickson 46.57 46.20 Gloucster 20 100.8 7
8 Egland (Guest) 55.60 70.64 Hobie 78.7 8
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Bill Mamel, Bob Williams, Nancy Shereda, JoAnn Erickson Linda Tableman, Phyllis Hergenhahn, Jim and Pat Mark  

 Back to Top

 
Commodore's Cup Race 2 Lake Auman August 26
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ruth VanLehn 90.72 88.16 Sunfish 102.9 1
2 Paul Kirst 92.08 89.48 Sunfish 102.9 3
3 Bob Fewkes 90.97 95.66 Hunter 212 95.1 2
4 Ed Steelman 106.88 116.05 Hunter 216 92.1 4
5 Dale Erickson 126.98 125.47 Gloucster 20 101.2 5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph (mostly 0) Blaine Rowland, JoAnn Erickson, Linda Tableman, George Habicht Terry & Barb Card, John Wynton  

 Back to Top

 
Sunfish Class Race 3 Lake Auman August 12
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
Cancelled due to bad weather, not rescheduled.

 Back to Top

 
Summer Series Race 3 Lake Sequoia August 5
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst Unreported 19.86 Sunfish   1
2 Mark Smith (Guest) Unreported 20.95 Laser   2
3 Wayne Burris Unreported 27.61 Catalina 22   3
4 Geroge Temple Unreported 28.58 Catalina 22   4
5 Frank Krohn Unreported 35.51 Rebel D/S   5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Unreported Unreported  

 Back to Top

 
Summer Series Race 5 Lake Auman July 29
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Barry Guthrie 10.05 11.10 Flying Scot 90.5 1
2 Bob Fewkes 11.87 11.83 Sunfish 100.3 2
3 Mary Anne Fewkes 12.72 12.68 Sunfish 100.3 4
4 Paul Kirst 14.27 14.23 Sunfish 100.3 5
DSQ Ruth Van Lehn 12.47 12.43 Sunfish 100.3 3
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Kathy Kirst, Linda Tableman, George Habicht Terry & Barb Card, Ron and Nancy Workman  

 Back to Top

 
Summer Series Race 4 Lake Auman July 29
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 11.05 11.02 Sunfish 100.3 1
2 Ruth VanLehn 11.75 11.71 Sunfish 100.3 3
3 Paul Kirst 11.82 11.78 Sunfish 100.3 4
4 Barry Guthrie 11.18 12.35 Flying Scot 90.5 2
5 Mary Anne Fewkes 13.08 13.04 Sunfish 100.3 5
6 Kristen Egland (Guest) 16.98 16.16 Hobie 105.1 6
7 Ed Silberhorn 23.05 23.89 American 14.6 96.5 7
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Kathy Kirst, Linda Tableman, George Habicht Terry & Barb Card, Ron and Nancy Workman  

 Back to Top

 
Summer Series Race 2 Lake Sequoia July 29
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Tom Wetsel Unreported 24.58 Catalina 22   1
2 Wayne Burris Unreported 24.81 Catalina 22   2
3 Frank Krohn Unreported 33.02 Rebel D/S   3
4 George Temple Unreported DNF Catalina 22   DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Unreported Unreported  

 Back to Top

 
First Timer's Race   Lake Auman July 15
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Jean Blue 19.05 18.51 Sunfish 102.9 3
2 Ed Silberhorn 18.58 19.29 American 14.6 96.3 1
3 Ron Shepard 18.62 22.85 Hobie 16 81.5 2
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Joann Erickson, Patti Cleary Linda Tableman, Ron Dunning  

 Back to Top

 
Summer Series Race 3 Lake Auman July 15
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 14.82 14.40 Sunfish 102.9 1
2 Ruth Van Lehn 15.03 14.61 Sunfish 102.9 2
3 Mary Anne Fewkes 15.47 15.03 Sunfish 102.9 3
4 Paul Kirst 16.42 15.96 Sunfish 102.9 4
5 Ed Steelman 15.75 16.36 Hunter 216 96.3 5
6 Gerhard Hergenhahn 18.35 17.83 Sunfish 102.9 6
7 Dale Erickson 20.17 19.93 Glouceser 20 101.2 7
8 Bob Haan 24.90 20.78 Sailfish II 119.8 8
9 Don Shepard 22.83 28.01 Hobie 16 81.5 9
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Joann Erickson, Patti Cleary Linda Tableman, Ron Dunning  

 Back to Top

 
Summer Series Race 2 Lake Auman July 15
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Mary Anne Fewkes 19.43 18.88 Sunfish 102.9 1
2 Bob Fewkes 20.13 19.56 Sunfish 102.9 2
3 Paul Kirst 21.10 20.51 Sunfish 102.9 5
4 Gerhard Hergenhahn 21.38 20.78 Sunfish 102.9 6
5 Bob Haan 25.22 21.04 Sailfish II 119.8 9
6 Ed Steelman 20.67 21.46 Hunter 216 96.3 4
7 Ruth VanLehn 22.90 22.25 Sunfish 102.9 7
8 Dale Erickson 23.17 22.90 Gloucester 20 101.2 8
9 Dan Blue 20.28 24.14 J-22 84.0 3
10 Don Shepard 27.22 33.40 Hobie 16 81.5 10
11 Don Shereda DNF   Aquafin 109.5 DNF
12 Nicole Egland DNF   Hobie 105.4 DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Joann Erickson, Patti Cleary Linda Tableman, Ron Dunning  

 Back to Top

 
Summer Series Race 1 Lake Sequoia July 8
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 32.04 31.24 Sunfish 102.9 1
2 Bob Haan 37.38 37.05 Flying Jr. 100.9 2
3 Tom Wetsel 38.75 39.38 Catalina 22 98.4 3
4 Rowland (Nonmember) 61.55 58.82 Sunfish 102.9 4
5 George Temple 60.17 61.15 Catalina 22 98.4 5
6 Harold Luppens DNF N/A Puffer 108.7 DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Mostly 1 mph from 360 directions Chuck Ridenour, Herb & Mary Willets, Mary Ellen Krohn, Lake Sequoia Patrol Boat  

 Back to Top

 
Summer Series Race 1 Lake Auman July 1
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 40.25 39.12 Sunfish 102.9 1
2 Paul Kirst 40.92 39.77 Sunfish 102.9 2
3 Rob Fewkes (Guest) 41.33 40.16 Sunfish 102.9 3
4 Mary Anne Fewkes 41.58 40.41 Sunfish 102.9 4
5 Ruth VanLehn 44.02 42.78 Sunfish 102.9 5
6 Gerhard Hergenhahn 44.23 42.98 Sunfish 102.9 6
7 Bruce Keyser 44.73 43.34 Mariner 19 103.2 7
8 Dale Erickson 46.20 45.65 Gloucester 101.2 8
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Nancy Kling, JoAnn Erickson Patti Cleary, Betty and Larry Strong, John Wynton  

 Back to Top

 
 Sunfish Class Race 2 Lake Auman June 24
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 18.47        
2 Bob Fewkes 19.53        
3 Mary Anne Fewkes 26.53        
4 Gerhart Hergenhahn 28.18        
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, Kay Haggard, George Habicht, Kathy Kirst Jerry Snee, Stevie and Don Pollard  

 Back to Top

 
 Sunfish Class Race 1 Lake Auman June 24
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bob Fewkes 18.67        
2 Mary Anne Fewkes 18.97        
3 Paul Kirst 18.98        
4 Gerhart Hergenhahn 19.42        
5 Al Daniels 57.25        
6 Doug Tableman DNF        
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, Kay Haggard, George Habicht, Kathy Kirst Jerry Snee, Stevie and Don Pollard  

 Back to Top

 
Spring Series Race 3 Lake Sequoia June 17
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Tom Wetsel 39.32 40.83 Catalina 22 96.3 1
2 Bob Haan 40.33 41.79 Flying Jr. 96.5 2
3 Wayne Burris 43.17 44.83 Catalina 22 96.3 3
4 George Temple 43.28 44.94 Catalina 22 96.3 4
5 Frank Krohn 56.00 58.27 Rebel D/S 96.1 5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Chuck Ridenour, Herb & Mary Willett, Peggy Burris, Mary Ellen Krohn Unkn.  

 Back to Top

 
Spring Series Race 5 Lake Auman June 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 39.32 38.21 Sunfish 102.9 2
2 Ed Steelman 38.10 41.37 Hunter 216 92.1 1
3 Bruce Keyser 45.15 43.75 Mariner 19 103.2 3
4 Bob Fewkes 47.42 46.08 Sunfish 102.9 4
5 Mary Anne Fewkes 47.47 47.78 Sunfish 102.9 5
6 Bob Hahn 49.98 49.53 Flying Jr. 100.9 6
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Linda Tableman, Kathy Kirst Terry and Barb Card, Larry McCallum  

 Back to Top

 
Spring Series Race 4 Lake Auman June 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 25.12 24.34 Mariner 19 103.2 3
2 Mary Anne Fewkes 25.95 25.22 Sunfish 102.9 4
3 Paul Kirst 26.23 25.49 Sunfish 102.9 5
4 Bob Fewkes 26.27 25.53 Sunfish 102.9 6
5 Ted Atwood 26.40 25.66 Sunfish 102.9 7
6 Bob Hahn 26.87 26.63 Flying Jr. 100.9 8
7 Ed Steelman 24.90 27.04 Hunter 216 92.1 2
8 Dan Blue 24.00 28.57 J-22 84.0 1
9 Ed Silberhorn 30.67 31.59 American 14.6 97.1 9
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Blaine Rowland, George Habicht, Linda Tableman, Kathy Kirst Terry and Barb Card, Larry McCallum  

 Back to Top

 
Spring Series Race 2 Lake Sequoia June 3
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 24.28 21.74 Holder 14 111.7 1
2 Wayne Burris 24.45 25.39 Catalina 22 96.3 2
3 George Temple 29.53 30.66 Catalina 22 96.3 3
4 Tom Wetsel 33.75 35.05 Catalina 22 96.3 4
5 Frank Krohn 41.58 43.27 Rebel D/S 96.1 5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Chuck Ridenour, Jack Joralemon Mike of 7-Lakes Security  

 Back to Top

 
Spring Series Race 3 Lake Auman May 27
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 25.57 24.78 Mariner 19 103.2 3
2 Bill Mamel 21.80 24.97 Highlander 87.3 1
3 Bob Fewkes 27.67 27.59 Sunfish 100.3 4
4 Dan Blue 25.08 30.40 J-22 82.5 2
5 Dale Erickson 33.79 31.75 AquaFinn 107.0 6
6 Mary Anne Fewkes 32.23 32.13 Sunfish 100.3 5
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, George Habicht, Linda Tableman, Nancy Kling Jerry Snee, John Wynton  

 Back to Top

 
Spring Series Race 2 Lake Auman May 27
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 32.03 31.04 Mariner 19 103.2 3
2 Paul Kirst 32.50 32.40 Sunfish 100.3 4
3 Bob Fewkes 33.32 33.22 Sunfish 100.3 5
4 Mary Anne Fewkes 35.63 35.42 Sunfish 100.3 6
5 Bill Mamel 31.68 36.29 Highlander 87.3 2
6 Dan Blue 31.53 38.22 J-22 82.5 1
7 Jim Champion 36.93 38.35 Catalina 22 95.2 8
8 Ed Steelman 36.50 39.79 Hunter 216 90.6 7
9 Dale Erickson 43.47 40.63 Aquafinn 107.0 10
10 Ted Atwood 41.73 41.61 Sunfish 100.3 9
11 Don Shereda 46.08 43.06 Aquafinn 107.0 11
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, George Habicht, Linda Tableman, Nancy Kling Jerry Snee, John Wynton  

 Back to Top

 
Spring Series Race 1 Lake Sequoia May 20
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Burris 24.43 25.37 Catalina 22 96.30 1
2 Wetsel 24.47 25.41 Catalina 22 96.30 2
3 Temple 28.22 29.30 Catalina 22 96.30 3
4 Krohn 35.43 36.87 Rebel 96.10 4
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats    
  4 to 12 MPH, Gusts to 20? Chuck Ridenour, Jack Joralemon, Peg Burris, Mary Ellen Krohn, Mary Willetts N/A    

 Back to Top

 
Commodore's Cup Race 1 Lake Auman May 13
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ruth Van Lehn 102.65 99.76 Sunfish 103.2 3
2 Paul Kirst 114.42 101.26 Holder 14 113.0 5
3 Bob Fewkes 101.65 106.20 Hunter 212 95.1 2
4 Ed Steelman 100.50 109.12 Hunter 216 92.1 1
5 Bruce Keyser 114.08 110.54 Mariner 19 103.2 4
6 Ed Silberhorn 139.00 140.06 American14.6 97.1 6
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph Chuck & Alice Ridenour, Bud Sales, George Habicht, Linda Tableman Jerry & Patricia Snee, Ron Dunning, Rock Wortman  

 Back to Top

 
Spring Series Race 1 Lake Auman May 6
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 24.78 24.70 Sunfish 100.3 2
2 Bob Fewkes 26.25 26.17 Sunfish 100.3 3
3 Bill Mamel 23.72 27.17 Highlander 87.3 1
4 Ted Atwood 29.88 29.79 Sunfish 100.3 5
5 Mary Anne Fewkes 30.17 30.07 Sunfish 100.3 6
6 Jim Champion 29.45 30.42 Catalina 22 96.8 4
7 Ed Steelman 30.33 32.61 Hunter 216 93.0 7
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Joann Erickson, Kathy Kirst, George Habicht Chuck Ridendour, John Wynton  

 Back to Top

 


©2003 - 2014 seven lakes sailing club, Original design by SiteGround. Redesigned and maintained by BlueWebs.