Navigation

Member Login



Home Racing Archive 2008 Racing
2008 Racing

Race results are organized by series this year. To see a specific series, click on the title below. Different series are color coded for easy identification. They are Lake Auman, Lake Sequoia, Sequoia Cup and the Commodore's Cup races.

Special Thanks to all of the volunteers on the Committee Boats and Safety Boats from all the sailing racers. Without your support these races could not occur. Thank You .




Fall Series Race 1 Lake Auman September 25
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Taylor, Ray 50.92 56.20 Hunter 216 90.6 1
2 Kirst, Paul 51.85 57.23 Hunter 216 90.6 2
3 Fewkes, B 64.03 63.78 Sunfish 100.4 5
4 Steelman, Ed 59.00 65.12 Hunter 216 90.6 3
5 Atwood, Ted 65.88 65.62 Sunfish 100.4 6
6 Fewkes, Mary Anne 67.73 67.46 Sunfish 100.4 7
7 Harris, Gates 60.15 69.78 Hobie Getaway 86.2 4
8 Hergenhahn, G DNF DNF Catalina 12.5 101 DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Chuck Ridenour, Linda Tableman, Phyllis Hergenhahn Bill Judge
John Wynton
 

 Back to Top

 
Summer Series Race 5 Lake Auman Aug 23, 2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Fewkes, Bob 40.13 39.97 Sunfish 100.4 5
2 Kirst, Paul 37.22 41.08 Hunter 216 90.6 1
3 Fewkes, Mary Anne 42.1 41.93 Sunfish 100.4 6
4 Taylor, Ray 38.37 42.35 Hunter 216 90.6 3
5 Mamel, Bill 37.55 43.51 Highlander 86.3 2
6 Shepard, Ron 39.45 50.13 Hobie 16 78.7 4
7 Harris, Gates 46.98 54.51 Hobie Getaway 86.2 7
8 Steelman, Ed 52.52 57.97 Hunter 216 90.6 8
9 Tableman, Steve DNF   American 14-6 96.5 DNF
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Chuck Ridenour, Nancy Shereda, Sue Shepard Ron Workman, Jim Owens  

 Back to Top

 
Summer Series Race 4 Lake Auman Aug 9, 2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Fewkes, Bob 36.90 35.83  Sunfish 103 2
2 Taylor, Ray  35.92 39.00  Hunter 216 92.1 1
3 Kirst, Paul 37.02 40.19   Hunter 216 92.1 3
4 Fewkes, MA  42.83 41.59  Sunfish 103 6
5 Steelman, Ed 38.63 41.95  Hunter 216 92.1 4
6 Shepard, Ron 39.60 48.59  Hobie 16 81.5 5
7 Harris, G  54.17 61.90  Hobie G'way 87.5 7
8 Silberhorn, Ed 75.75 75.75  Am 14-6 100 8
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph  Bill Mamel, Kathy Kirst, Linda Tableman Ron Dunning, Walt Schmeideskamp  

 Back to Top

 
Summer Series Race 3 Lake Auman July 26, 2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 25.83 25.12 Mariner 19 103.1 4
2 Fewkes, B 25.92 25.82 Sunfish 100.4 5
3 Kirst, Paul 23.57 26.01 Hunter 216 90.6 1
4  Taylor, Ray 23.95 26.43 Hunter 216 90.6 3
5  Harris, Gates 23.73 27.53 Hobie Getaway 86.2 2
6 Steelman, Ed 26.05  28.75 Hunter 216 90.6 6
DNF Fewkes, Mary Anne DNF DNF Sunfish 100.4 DNF* 
    Mary Anne is going for the turtle trophy!     
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph  Chuck Ridenour, Bill Mamel,
Linda Tableman, Nancy Kling
Terry Card, John Wynton  

 Back to Top

 
Summer Series Race 2 Lake Auman July 26, 2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 22.67 21.99 Mariner 19  103.1 3
2 Kirst, Paul 20.38 22.50 Hunter 216 90.6 1
3 Fewkes, Bob 23.62 23.52 Sunfish 100.4 5
4 Harris, Gates 21.38 24.81 Hobie Getaway 86.2 2
5 Taylor, Ray 22.77 25.13 Hunter 216 90.6 4
6 Steelman, Ed 24.00 26.49 Hunter 216 90.6 6
7 Fewkes, Mary Anne 28.20 28.09 Sunfish 100.4 7
         
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph  Chuck Ridenour,
Bill Mamel,
Linda Tableman,
Nancy Kling
Terry Card
John Wynton
 

 Back to Top

 
Summer Series Race 1 Lake Auman July 12
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Fewkes, B 64.05 63.79 Sunfish 100.4 4
2 Fewkes, Mary Anne 64.27 64.01 Sunfish 100.4 5
3 Keyser, Bruce 66.52 64.52 Mariner 19 103.1 6
4  Taylor, Ray 58.60 64.68 Hunter 216 90.6 1
5 Atwood, Ted 68.02 67.75 Sunfish 100.4 7
6 Kirst, Paul 61.50 67.88 Hunter 216 90.6 3
7 Blue, Dan 60.08 72.65 J22 82.7 2
8 Silberhorn, Ed 77.60 80.41 Am 14-6 96.5 8
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
    Chuck Ridenour, Nancy Kling, Kathy Kirst Ron Dunning, Howard Moreau, Jerry Snee, Fran DeRienzo  

 Back to Top

 
Spring Series Race 7 Lake Auman June 28
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 27.43 26.61 Mariner 19 103.1 5
2 Kirst, Paul 24.17 26.67 Hunter 216 90.6 1
3 Taylor, Ray 26.27 28.99 Hunter 216 90.6 4
4 Blue, Dan 25.80 31.20 J22 82.7 3
5 Shepard, Ron 25.15 33.94 Hobie 16 78.7 2
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Bill Mamel, Nancy Shereda, Nancy Kling Terry Card, Walt Schmiedeskamp  

 Back to Top

 
Spring Series Race 6 Lake Auman June 28
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 24.67 23.92 Mariner 19 103.1 3
2 Kirst, Paul 22.48 24.82 Hunter 216 90.6 1
3 Blue, Dan 22.67 27.41 J22 82.7 2
4 Taylor, Ray 25.07 27.67 Hunter 216 90.6 4
5 Shereda, Don 31.92 29.83 Aqua Finn 107 6
6 Gustafson, Gus 31.93 31.81 Sunfish 100.4 7
7 Steelman, Ed 34.52 38.10 Hunter 216 90.6 8
8 Shepard, Ron 30.80 39.14 Hobie 16 78.7 5
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Bill Mamel, Nancy Shereda, Nancy Kling Terry Card, Walt Schmiedeskamp  

 Back to Top

 
Spring Series Race 5 Lake Auman June 14
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 45.68 44.31  Mariner 19 103.1 4
2 Fewkes, B 47.10 46.96 Sunfish 100.3 5
3 Kirst, Paul 43.88  48.44 Hunter 216 90.6 2
4 Taylor, Ray 45.10 49.78 Hunter 216 90.6 3
5 Blue, Dan 41.87 50.62 J22 82.7 1
6 Fewkes, Mary Anne 54.17 53.95 Sunfish 100.4 6
7 Sheperd, Ron 56.78 56.56 Sunfish 100.4 7
8 Silberhorn, Ed 66.22 68.62 Am 14-6 96.5 8
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   4-12 mph Bill Mamel, Nancy Kling, Linda Tableman John Wynton, Jim Owens  

 Back to Top

 
Spring Series Race 4 Lake Auman May 24
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 37.17 41.02 Hunter 216 90.6 1
2 Keyser, Bruce 46.67 45.26 Mariner 19 103.1 4
3 Fewkes, B 47.10 46.91 Sunfish 100.4 5
4 Taylor, Ray 43.05 47.52 Hunter 216 90.6 3
5 Fewkes, Mary Anne 50.728 50.51 Sunfish 100.4 8
6 Sheperd, Ron 49.98 63.51 Hobie 16 78.7 7
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph  Chuck Ridenour, Nancy Shereda, Nancy Kling Bill Judge/Rick Wortman Ron Workman & daughter  

 Back to Top

 
Spring Series Race 3 Lake Auman May 24
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser,Bruce 37.63 36.50 Mariner 19 103.1 4
2 Kirst, Paul  33.92 37.44 Hunter 216 90.6 1
3 Fewkes,B 38.02 37.87 Sunfish 100.4 5
4 Atwood, Ted 38.97 38.81 Sunfish 100.4 6
5 Taylor, Ray 36.98 40.82 Hunter 216 90.6 3
6 Fewkes, Mary Anne 41.92 41.92 Sunfish 100.4 8
7  Mamel, Bill 36.42 42.20 Highlander 86.3 2
8  Sheperd, Ron 40.92 51.99 Hobie 16 78.7 7
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph  Chuck Ridenour, Nancy Shereda, Nancy Kling Bill Judge/Rick Wortman Ron Workman & daughter  

 Back to Top

 
Spring Series Race 2 Lake Auman May 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 20.30 22.41  Hunter 216 90.6 1
2 Fewkes, Mary Anne  26.03 25.93 Sunfish 100.4 2
3 Sheperd, Ron  24.12 30.64 Hobie 16 78.7 3
         
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  8-14 mph       

 Back to Top

 
Spring Series Race 1 Lake Auman May 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 32.05 35.38 Hunter 216  90.6 1
2  Fewkes, Mary Anne 41.85 41.68 Sunfish 100.4 4
3  Shereda, Don 47.73 44.86 Aqua Finn 106.4 5
4 Steelman, Ed 41.07 45.33 Hunter 216 90.6 2
5 Sheperd, Ron 40.53 51.50  Hobie 16 78.7 3
         
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   8-14 mph      

 Back to Top

 
Fall Series Race 1 Lake Sequoia September 13
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 26.40 25.66 Sunfish 102.9 1
2 Wetsel, Tom 27.87 28.32 Catalina 22 98.4 2
3 Burris, Wayne 33.95 34.50 Catalina 22 98.4 3
4 Temple, George 34.67 35.23 Catalina 22 98.4 4
5 Krohn, Frank 53.95 56.08 Rebel 96.2 5
             
  Wind Speed Committee Boat    
  0 - 4 mph Herb Willetts,
Mary Willetts,
Mary Ellen Krohn, Peggy Burris
   

 Back to Top

 
Summer Series Race 2 Lake Sequoia July 19, 2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 27.08 27.00 Sunfish 100.3 1
2 Hahn, Bob 34.55 34.76 Flying Jr 99.4 2
3 Burris 37.87 39.32 Catalina 22 96.3 3
4 Temple, George 40.53 42.09 Catalina 22 96.3 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   4 - 12 mph Willetts, Herb
Willetts, Mary
Krohn, Mary Ellen
   

 Back to Top

 
Summer Series Race 1 Lake Sequoia July 12
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul  53.62 52.36 Sunfish 102.4 1
2 Wetzel, Tom 58.93 61.20 Catalina 22 96.3 2
3 Krohn, Frank 84.90 88.25 Rebel 96.2 3
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0 - 4 mph  Herb Willetts, Mary Phipps, Nancy Willetts, Wesley Phipps, Mary Ellen Krohn John Wynton, Jim Owens  

 Back to Top

 
Spring Series Race 2 Lake Sequoia June 7
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 22.67 22.60 Sunfish 100.3 1
2 Wetzel, Tom 23.10 23.99 Catalina 22 96.3 2
3 Burris, Wayne 27.67 28.73 Catalina 22 96.3 3
4 Krohn, Frank 33.08 34.42 Rebel 96.1 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph  Herb Willetts, Mary Willetts, Peggy Burris, Mary Ellen Krohn    

 Back to Top

 
Spring Series Race 1 Lake Sequoia May 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1  Hornberger 20.40 21.49 Catalina 22 96.8 1
2 Burris 21.58 22.90 Catalina 22 96.8 2
3 Hahn 23.05 23.26 Flying Jr 99.3 4
4 Wetzel 22.58 23.93 Catalina 22 97 3
5 G Temple 24.13 25.07 Catalina 22 96.8 5
6 Krohn 30.97 33.23 Rebel 96.1 6
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  10-12 mph       

 Back to Top

 
Commodore's Cup Race 3 Lake Auman October 25
Line Honors B Mamel/D Blue J 22
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 72.00 69.84 O'D Mariner19 103.10 7
2 Kirst, Paul 64.92 71.65 Hunter 216 90.60
 
2
3 Taylor, Ray 65.67 72.48 Hunter 216 90.60 3
4 Fewkes, B & MA 69.95 74.97 Hunter 212 93.30 6
5 Shepard, Ron 67.15 76.57 Hobie 16 87.70 4
6 Mamel/Blue 64.47 77.95 J 22 82.70 1
7 Hergenhahn, G 69.68 84.26 J 22 82.70 5
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Blaine Rowland, Diane Silberhorn, Nancy Kling John Wynton  

 Back to Top

 
Commodore's Cup Race 2 Lake Auman October 18
Line Honors Paul Kirst Hunter 216
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 54.50 52.86 Mariner 19 103.1 5
2 Kirst, Paul 49.47 54.60 Hunter 216 90.6 1
3 Fewkes, B 54.32 58.22 Hunter 212 93.3 4
4 Mamel, Bill 49.83 60.26 J 22 82.7 2
5 Hergenhahn, G 50.43 60.98 J 22 82.7 3
DNF Harris, Gates DNF DNF Hobie Getaway 86.2 DNF
DNF Steelman, Ed DNF DNF Hunter 216 90.6 DNF
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph Chuck Ridenour
Nancy Shereda
Judy McCune
Ron Workman
Dick Williams
 
       

 Back to Top

 
Commodore's Cup Race 1 Lake Auman May 31
Line Honors Bill Mamel J22
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Keyser, Bruce 57.73 56.00 Mariner 19 103.1 5
2 Kirst, Paul 52.17 57.58 Hunter 216 90.6 2
3 Fewkes, B 58.17 57.93 Sunfish 100.4 6
4 Taylor, Ray 52.65 58.11 Hunter 216 90.6 3
5 Mamel, Bill 52.07 62.96 J22 82.7 1
6 Steelman, Ed 57.45 63.41 Hunter 216 90.6 4
7 Fewkes, Mary Anne 68.03 67.76 Sunfish 100.4 7
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph  Chuck Ridenour,
Nancy Shereda,
Linda Tableman
Bill Judge, Rick Wortman, John Wynton   
       

 Back to Top

 
Sequoia Cup Race 3   Lake Sequoia 10/25/2008
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 36.98 36.87 Sunfish  100.3  1
2 Wetsel, Tom 38.92 40.41 Catalina 22  96.3 2
3 Temple, George 49.47 51.37 Catalina 22 96.3  3
4 Krohn, Frank 63.43 66.01 Rebel Daysailer 96.1 4
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 Herb Willetts    
    Mary Willetts    
    Mary Ellen Krohn    

 Back to Top

 
Sequoia Cup Race 2   Lake Sequoia August 15
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Kirst, Paul 28.95 28.86 Sunfish 100.3 1
2 Wetsel, Tom 29.53 30.67 Catalina 22 96.3 2
3 Temple, George 34.78 36.12 Catalina 22 96.3 3
4 Haan, Bob 35.37 36.31 Flying Jr 97.4 4
5 Krohn, Frank 65.00 67.57 Rebel 96.2 5
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   0 - 4 Willetts, Herb,  Willetts, Mary Krohn, Mary Ellen Mike Beach  

 Back to Top

 
Sequoia Cup  Race 1 Lake Sequoia June 21
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1  Burris, Wayne 70.83 73.55 Catalina 22 96.3 1
2 Wetzel, Tom 71.72 74.09 Catalina 22 96.8 2
3 Haan, Bob 75.48 77.50  Flying Jr 97.4 3
4 Krohn, Frank 99.95  103.90 Rebel 96.2 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph  Herb Willetts, Mary Willetts, Peggy Burris, Mary Ellen Krohn    

 Back to Top

 


©2003 - 2014 seven lakes sailing club, Original design by SiteGround. Redesigned and maintained by BlueWebs.