Navigation

Member Login



Home Racing Archive 2011 Racing
2011 Racing

Race results are organized by series this year. To see a specific series, click on the title below. Different series are color coded for easy identification. They are Lake Auman, Lake Sequoia, Sequoia Cup and the Commodore's Cup races.

Special Thanks to all of the volunteers on the Committee Boats and Safety Boats from all the sailing racers. Without your support these races could not occur.Thank You.


 

Fall Series Race 3 Lake Auman October 22
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ray Taylor 43.28 47.56 Hunter 216 91.0 2
2 Gerhard Herganhahn 40.80 49.33 J-22 82.7 1
3 Bruce Keyser 50.72 50.92 Mariner 99.6 5
4 Paul Kirst 46.40 50.99 Hunter 216 91.0 3
5 Bob Fewkes 52.12 52.33 Sunfish 99.6 6
6 Ron Hulon 53.17 56.26 Beneteau 210 94.5 7
7 Dan Blue 48.50 58.65 J-22 82.7 4
8            
9            
10            
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  2-6 mph Jim Haggard, Linda Tableman, Pauline Taylor Brian & Wendy Benjamin, Steve Short  

alt Back to Top

 

Fall Series Race 2 Lake Auman October 22
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 29.70 32.64 Hunter 216 91 1
2 Bruce Keyser 35.78 35.92 Mariner 99.6 6
3 Ray Taylor 32.88 36.13 Hunter 216 91 4
4 Gerhard Hergenhahn 30.12 36.42 J-22 82.7 2
5 Bob Fewkes 38.63 38.78 Sunfish 99.6 7
6 Bill Mamel 32.90 39.03 Highlander 84.3 5
7 Dan Blue 32.47 39.26 J-22 82.7 3
8 Ron Hulon 40.12 42.46 Beneteau 210 94.5 8
9            
10            
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-6 mph Jim Haggard, Linda Tableman, Pauline Taylor Brian & Wendy Benjamin, Steve Short  

alt Back to Top

 

Fall Series Race 1 Lake Auman August 20
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Ray Taylor 23.95 26.31 Hunter 216 91 1
2 Bruce Keyser 28.02 28.13 Mariner 99.6 6
3 Paul Kirst 25.73 28.27 Hunter 216 91 3
4 Gerhard Hergenhahn 24.27 29.35 J-22 82.7 2
5 Bob Fewkes 29.43 29.55 Sunfish 99.6 7
6 Gates Harris 25.88 31.06 Hobie - Getaway 83.3 4
7 Dan Blue 26.78 32.38 J-22 82.7 5
8 Ted Atwood 43.45 43.62 Sunfish 99.6 8
9 Mary Ann Fewkes 49.53 49.73 Sunfish 99.6 9
10 Mercedes Herdrich 59.27 53.40 Holder 14 111.0 10
  Greg Downer DNF        
  Ron Shepard DNF        
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boat - Photographer
 
  1-6 mph Chuck Ridenour, Sandi Keyser, Linda Tableman Ron Workman, Dick Williams - Steve Short  

alt Back to Top

 

Summer Series Race 3 Lake Auman Sept 3rd (makeup from 7/30)
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 R. Taylor 36:40 40:00 Hunter 216 91.0 1
2 B. Fewkes 45:27 45:45 Sunfish 99.6 3
3 G. Hergenhahn 39:05 47:22 J-22 82.7 2
4 T. Atwood 48:32 48:51 Sunfish 99.6 4
5 B. Keyser 48:78 48:98 Mariner 99.6 5
6 M. Fewkes 49:37 49:57 Sunfish 99.6 7
7 R. Heulin 49:17 52:03 Beneteau 210 94.5 6
8 G. Harris 50:77 60:95 Hobie - Getaway 83.3 8
           
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph S. Keyser, B&P Thomas, L.Tableman T. Card, P Kirst  

alt Back to Top

 

Summer Series Race 2 Lake Auman July 16
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 B. Keyser 75.10 75.40 Mariner 99.6 3
2 R. Taylor 71.35 78.41 Hunter 216 91.0 1
3 B. Fewkes 80.18 80.50 Sunfish 99.6 5
4 G. Hergenhahn 73.23 88.55 J-22 82.7 2
5 G. Harris 76.85 92.26 Hobie Getaway 83.3 4
6 M.Herdrich 110.50 99.55 Holder 14 111.0 7
7 M. Fewkes 99.17 99.57 Sunfish 99.6 6
8 T. Atwood DNF   Sunfish    
9 R. Shepard DNF   Hobie Cat - 16    
10 E. Silberhorn DNF   American 14-6    
11 P. Kirst DNF   Hunter 216    
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph C. Ridenour, N. Shereda, S. Keyser R. Workman, D.Williams, S. Short  

alt Back to Top

 

Summer Series Race 1 Lake Auman June 25
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 B Fewkes 50.73 50.93 Sunfish 99.6 2
2 M Fewkes 53.28 53.49 Sunfish 99.6 6
3 R. Taylor 49.00 53.85 Hunter 216 91.0 1
dsq B. Keyser 53.73 53.95 Mariner 99.6 7
4 T. Atwood 54.05 54.27 Sunfish 99.6 8
5 P. Kirst 51.72 56.84 Hunter 216 91.0 4
6 D. Blue 51.37 62.12 J-22 82.7 3
7 G. Hergenhahn 52.60 63.60 J-22 82.7 5
dsq G. Harris 54.83 65.82 Hobie - Getaway 83.3 9
dnf M. Herdrich DNF      
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-4 mph C. Ridenour, L. Tableman R. Dunning  

alt Back to Top

 

Single Handed Sloop Race  Lake Auman June 11
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 59.08 59.32 Mariner 99.6 2
2 Paul Kirst 57.00 62.63 Hunter 216 91.0 1
3 Gates Harris 61.25 73.53 Hobie Getaway 83.3 3
4 Bill Mamel 62.17 73.75 Highlander 84.3 4
5 Ed Silberhorn 95.72 90.31 American 14.6 106.0 5
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-8 mph R. Taylor, K. Kirst D. Williams, R. Workman  

alt Back to Top

 

Spring Series Race 3 Lake Auman May 21
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 69:33 69.60 Mariner 99.6 1
2 Bob Fewkes 69.57 69.85 Sunfish 99.6 2
3 Mary Ann Fewkes 71.77 72.06 Sunfish 99.6 5
4 Gates Harris 71.63 73.39 420 97.6 4
5 Jane Sessler 76.62 76.93 Sunfish 97.6 6
6 Ray Taylor 70.78 77.78 Hunter 216 91.0 3
7 Ed Silberhorn  DNF   American 14.6 106.0 DNF
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  0-6 mph J. Gustafson, B. Skau, G. Gustafson D. Williams, R.Workman  

alt Back to Top

 

Spring Series Race 2 Lake Auman May 11
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 63.73 63.98 Mariner 99.6 2
2 Bob Fewkes 64.95 65.21 Sunfish 99.6 4
3 Mary Ann Fewkes 64.98 65.24 Sunfish 99.6 5
4 Gates Harris 63.97 65.54 420 97.6 3
5 Ray Taylor 63.32 69.58 Hunter 216 91 1
6 Bill Mamel 67.28 79.81 Highlander 84.3 6
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph G. Downer, J. Gustafsen, Paul Kirst, D. MacDonald John Goodman, Ron Shepard  

alt Back to Top

 

Spring Series Race 1 Lake Auman April 23
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Bruce Keyser 30.82 30.94 Mariner 99.6 3
2 Ray Taylor 28.65 31.48 Hunter 216 91.0 1
3 Bob Fewkes 32.73 32.86 Sunfish 99.6 4
4 Gates Harris 29.87 35.85 Hobie Getaway 83.3 2
5 Mary Ann Fewkes 37.68 37.83 Sunfish 99.6 5
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-12 mph B.Mamel (SRO),  J.Downer (Recorder),  D.Shereda - G.Downer (Witness) Dick Williams (Captian)  

alt Back to Top

 

Fall Series Race 1 Lake Sequoia September 10
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 60.00 60.24 Sunfish 99.6 1
2 Gates Harris 60.43 61.92 420 97.6 2
3 George Corr 64.65 64.91 Sunfish 99.6 3
4 Wayne Burris 71.12 73.85 Catalina 22 96.3 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   2-6 mph H&M Willetts, P. Burris, K. Phipps SLLA Security Boat  

alt Back to Top

 

Summer Series Race 2 Lake Sequoia August 6th
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Wayne Burris 29.26 30.56 Catalina 22 96.3 1
2 George Corr 34.29 34.62 Sunfish 99.6 2
3 Ray Taylor 38.37 38.23 Discover 18 101.0 3
4 Willy Hornberger 43.07 44.72 Catalina 22 96.3 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   2 - 6 MPH H&M Willetts, P.Burris, D. Temple SLLA Security Boat  

alt Back to Top

 

Summer Series Race 1 Lake Sequoia July 09
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 46.43 46.62 Sunfish 99.6 1
2 Ray Taylor 56.80 56.24 Discover 18 101.0 2
3 Wayne Burris 57.87 60.09 Catalina 22 96.3 3
4 Frank Krohn 71.05 73.32 Rebel 96.9 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   0 - 6 H&M Willetts, M. Krohn, P. Burris, D. Temple SLLA Security  

alt Back to Top

 

Spring Series Race 2 Lake Sequoia June 4
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 38:14 38.23 Sunfish 99.6 2
2 Wayne Burris 37:00 37.00 Catalina 22 96.3 1
3 Frank Krohn 50:55 50.92 Rebel 96.9 4
4 Tom Wetzel 50.53 50.88 Catalina 22 96.3 3
5            
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   2-8 MPH G. & D. Temple, M. Krohn, P. Burris SLLA Security  

alt Back to Top

 

Spring Series Race 1 Lake Sequoia April 30
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Gates Harris  45.42 46.53 420 97.6 1
2 Wayne Burris 56.22 58.38 Catalina 22 96.3 2
3 Tom Wetsel 64.77 67.26 Catalina 22 96.3 3
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
     H. & M. Willetts, M. Krohn, D. Temple  G. Temple  

alt Back to Top

 

Commodore's Cup Race 3 Lake Auman Date  October, 30
  Line Honors Name: Gerhard Hergenhahn Boat: J-22  
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 77.87 85.87 Hunter 216 91.0 2
2 Ray Taylor 79.53 87.40 Hunter 216 91.0 3
3 Gerhard Hergenhahn 76.03 91.93 J-22 82.7 1
4 Gates Harris 82.08 98.54 Hoby Getaway 83.3 4
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  4-8 mph B.Keyser, B. Mamel, S. Short  Don & Stevie Pollard  
       

alt Back to Top

 

Commodore's Cup Race 2 Lake Auman October 15
  Line Honors Gates Harris Hobie - Getaway  
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 52.48 57.67 Hunter 216 91.0 4
2 Bruce Keyser 59.65 59.89 Mariner 19 99.6 5
3 Gates Harris 50.88 61.08 Hobie-Getaway 83.3 1
4 Gerhard Hergenhahn 51.58 62.37 J-22 82.7 2
5 Dan Blue 52.47 63.45 J-22 82.7 3
6  Merceedes Herdrich DNF        
             
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
  10-12 mph Ray Taylor, Sandi Keyser Jim & Lois Owen  
    Don & Stevie Pollard  

alt Back to Top

 

Commodore's Cup Race 1 Lake Auman October 9th
  Line Honors Gerhard Herganhahn J-22  
Place Skipper Elapsed Time
Minutes
Corrected Time
Minutes
Boat Handicap Finish Order
1 Paul Kirst 52.18 57.34 Hunter 216 91.0 2
2 Bruce Keyser 57.50 57.73 Mariner 99.6 6
3 Ray Taylor 52.68 57.89 Hunter 216 91.0 4
4 Gerhard Herganhahn 48.35 58.46 J-22 82.7 1
5 Bob Fewkes 58.60 58.84 Sunfish 99.6 7
6 Dan Blue 52.57 63.57 J-22 82.7 3
7 Gates Harris 53.62 64.37 Hobie - Getaway 83.3 5
8 Ron Hulon 63.20 66.88 Beneteau 94.5 8
9 Mary Ann Fewkes DNF DNF Sunfish 99.6 DNF
             
  Wind Speed Race Commitee Safety Boat  
  6 - 15 mph K. Kirst (SRO) - L. Tableman (Recoder) R. Workman - D. Williams  
       

alt Back to Top

 
Sequoia Cup  Race 1 Lake Sequoia August 20th
Place Skipper Elapsed Time
Min. / Seconds
Reported Time
Min. / hundriths
Boat Handicap Finish Order
1 Wayne Burris 57:40 57.67 Catalina 22 N/A 1
2 George Corr 58:08 58.13 Sunfish N/A 2
3 Tom Wetsel 63:25 63.42 Catalina 22 N/A 3
4 George Temple 76:58 76.97 Catalina 22 N/A 4
         
  Wind Speed Committee Boat Safety Boats  
   2-6 Herb Willetts, Mary Willetts, Peggy Burris SLLA Security  

alt Back to Top

 


©2003 - 2014 seven lakes sailing club, Original design by SiteGround. Redesigned and maintained by BlueWebs.